واگذاری زمین به خانواده‌های دارای ۳ فرزند به کجا رسید؟

طبق قانون جوانی جمعیت، وزارت راه وشهرسازی مکلف به تامین زمین برای خانواده‌های دارای سه فرزند و بیشتر است که به گفته مسئولان هر قطعه زمین حدود ۲۰۰ میلیون تومان هزینه آماده‌سازی برای دولت دارد.

 دولت در راستای قانون جوانی جمعیت، به خانوار‌های دارای سه فرزند و بیشتر که فرزند سوم آن‌ها از ۲۴ آبان ۱۴۰۰ به بعد متولد شده، زمین‌ واگذار می‌کند.

هفته گذشته در یکی از شهر‌های کشور شاهد اختصاص یک هزار و ۲۱۰ قطعه زمین رایگان به خانواده‌های دارای بیش از ۳ فرزند بودیم که در این مراسم مهرداد بذرپاش وزیر راه وشهرسازی اعلام کرد: طی ۳ ماه گذشته عزم خود را جزم کرده‌ایم تا به منظور اجرای قانون جوانی جمعیت بتوانیم زمین‌های رایگان به خانواده‌ها اهدا کنیم.

او ادامه داد: واگذاری زمین به ۴۰۰ هزار متقاضی در هدف‌گذاری قرار دارد، اما در راستای طرح جوانی جمعیت هدف‌گذاری شده که ۷۰ هزار قطعه زمین واگذار کنیم که ۱۰ درصد آن متعلق به استان خراسان رضوی است که تا پایان سال ۷ هزار قطعه زمین به خانواده‌های واجد شرایط در این استان واگذار خواهد شد.

بذرپاش اعلام کرد: هزینه آماده سازی هر یک قطعه زمین برای وزارت راه وشهرسازی حدود ۲۰۰ میلیون تومان تمام می‌شود. در حال حاضر این قانونی که در مجلس تصویب شده است باید تمامی جوانب آن از جمله محدوده  و حریم‌های شهری مشخص شود.

او بیان کرد: در این ایام ۱۵۵۰۰ قطعه زمین رایگان در زیر مجموعه این طرح به خانواده‌های دارای ۳ فرزند و بیشتر در سراسر کشور اهدا شد. واگذاری زمین نیاز به زمان دارد، زیرا تامین زیرساخت‌ها و انتخاب جای مناسب زمان‌بر است.

بذرپاش ادامه داد: همکاران ما در استانداری‌ها تمام تلاش خود را در این موضوع به کار گرفته‌اند. رئیس جمهور نیز در جلسات شورای عالی مسکن نسبت به اجرای طرح جوانی جمعیت تاکید دارد. دولت تمام بضاعتش در میانه میدان است و از تمام نهاد‌های عمومی و بخش‌های مختلف درخواست داشته تا زمین‌های خود را برای اجرایی شدن این طرح به میدان آورند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: هرکس با هرنگاهی به این موضوع نگاه کند، این طرح مبارک و ضروری است. این طرح برای آینده ایران موضوع مهمی به شمار می‌رود تا چند سال آینده موضوع جمعیت از مرحله خطر فاصله بگیرد و به مرحله ثبات برسد و آینده ایران به بهترین نحو رقم بخورد.

او تاکید کرد: تسهیلات طرح ملی مسکن نیز شامل طرح جوانی جمعیت خواهد شد.

براساس این گزارش تخصیص زمین به خانواده‌های دارای سه فرزند و بیشتر از طریق  ثبت نام در سامانه سمن انجام می‌شود و خانواده‌ها باید در بخش طرح جوانی جمعیت ثبت نام کنند. شرایط طرح این است که باید فرزند سوم به بعد خانواده پس از آبان ۱۴۰۰ به دنیا آمده باشد و خانواده در شهر‌هایی زندگی کند که نرخ باروری در آن شهر‌ها ۲.۵ درصد و کمتر از این مقدار باشد. در حال حاضر دولت به دنبال آن است که در شهر‌های زیر ۵۰۰ هزار نفر جمعیت به این افراد زمین واگذار شود.

در همین رابطه فرشید ایلاتی کارشناس حوزه مسکن در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: تعداد خانوار‌های دارای سه فرزند و یا بیشتر که برای دریافت زمین مشمول شده و ثبت نام کرده اند ۱۰ هزار نفر است، اما اراضی که تاکنون واگذار شده بسیار کمتر از این تعداد است.

او افزود: بسیاری ازخانواده‌های دارای سه فرزند امکان سکونت در یک واحد ۶۰ متری را ندارند و واگذاری این اراضی می‌تواند یک انگیزه مثبت و امیدواری برای این خانواده‌های پرجمعیت شود.

به گفته این کارشناس مسکن، خانواده‌ها برای آنکه این اراضی را بسازند نیز به زمان نیاز دارند و با توجه به آنکه دولت در این حوزه سیاستی را در نظر گرفته است باید این سیاست‌ها را اجرایی کنند.

او می‌گوید:  دولت برای واگذاری این اراضی مدت زمان سه تا ۵ سال را در نظر گرفته است که  البته باید اجرای سیاست‌های درنظر گرفته شده در این بخش را به درستی پیگیری کند.

طبق اعلام ابوالفضل نوروزی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی، این وزارتخانه متعهد است برای تمامی خانوار‌های دارای سه فرزند در شهر‌های مختلف که در سامانه سمن ثبت نام کرده اند، زمین تامین کند. البته این کار در بعضی استان‌ها که کوهستانی هستند و محدودیت زمین دارند، سخت‌تر است.

او می گوید: در استان‌های قزوین، اردبیل، زنجان، تهران و قم از برنامه‌ عقب افتاده ایم اما در یزد، خراسان رضوی، اصفهان و خوزستان پیشتاز هستیم.

نوروزی ادامه داد: ۳۲ هزار متقاضی ثبت نام کرده، رد شده اند که به همه آن‌ها فرصت دوباره ویرایش اطلاعات داده شده که بتوانند مجدد در سامانه سمن ثبت نام کنند.

عباس جهانبخش کارشناس حوزه مسکن هم در این خصوص به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: جدی‌ترین مشوق قانون جوانی جمعیت همین واگذاری زمین است و بقیه موارد بیشتر تسهیل‌گر هستند. در صورتی که  به این مشوق اهمیت داده شود  می‌تواند روی آینده جمعیتی کشور اثر گذار باشد.

او افزود: برای این موضوع دو کار موثر می‌توان انجام داد که یکی واگذاری زمین و مسکن است. ۳۰۰ هزار نفر مشمول این موضوع هستند درحالی که فقط ۱۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند.

براساس این گزارش اختصاص زمین در قالب طرح جوانی جمعیت می‌تواند زمینه ساز بهبود وضعیت معیشتی خانواده‌های دارای چند فرزند شود از سوی دیگر دولت باید بخش عمده‌ای از تمرکز خود و تامین اراضی را به طرح نهضت ملی مسکن اختصاص دهد تا شاهد تسریع در روند خانه دار شدن افراد در کشور باشیم.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − سیزده =